neolit@ webgarden :)

Stránky o všem možném... i nemožném:-).......... vlastně hlavně o zajímavostech:))

Statistika

Počasí

Ankety, návštěvní knihy, mailformy, počítadla a CHAT pro Váš web

ICQ

Odkazy

Snad vše pro mobily... a něco navíc

Velmi dobré stránky o mobilech - programy, hry, schémata apod. ke stažení. Fotogalerie, aktualizace..... Vše bez spamů (tedy, co já vím...). Více v rubrice odkazy. Velmi dobré.

Info, zábava a nejen to...

Jestli se chcete dovědět něco více o filmech nebo si prohlídnout obrázky na tohle téma, pak jsou tato stránky jako stvořené pro vás... A nejen pro vás, kteří máte rádi fantasy, ale i pro vás, kteří se chcete pobavit, zasmát a poradit zároveň. Také je tu velmi častá aktualizace, takže sem můžete chodit opravdu často a pořát budete nacházet nejaké nové příspěvky...

 

 

Virtuální zvířátko

Pokud nemáte možnost mít nějakého mazlíčka doopravdy... nebo máte, ale chcete mít ještě jedno a to zde - na internetu, pak na těchto stránkách máte možnost si nějaké "adoptovat" a "starat se o něj":-).

www.weblight.cz

>> "ZPĚVÁK" vs. "UČITEL"...

Už druhá rubrika s názvem v uvozovkách... No, asi vám trošku napoví, že se zas jedná o nějaký výraz...

Dneska už slovo kantor ze škol asi trochu mizí... No, přesto o něm všichni víme. Ale odkud ten vražedný výraz pochází? V latině existovalo (i existuje) slovo "kantare" (nebo cantare, tady je to, myslim, jedno), což znamená zpívat. A pak i taky "kantor" (cantor), tj. zpěvák. Jenže jak se u toho výrazu přišlo na učitele?
Zase (kupodivu) v o hodně dávnějších dobách... - Dřív lidé na vesnicích vítali každou příležitost k zábavě. Občas se naskytla příležitost ke zpěvu. Ale protože neuměli nevzdělaní obyvatelé ani přečíst zpívaný text, nastupoval často široko daleko jediný vzdělaný člověk v okolí - učitel. Tomu přečíst zpívaný text na obtíž nebylo a lidé si tak spojili výraz "kantor" /- učitel/ a "kantor" /- zpěvák/ jako jedno. A tak když vám bude odmítat učitel hudebky, dějepisu nebo zeměpisu zazpívat třeba hymnu nebo pochodovou píseň, můžete mu tuhle dávnou minulost připomenout... (- a tak si i hoodně šplhnout. Anebo přesně naopak:-)  ).